PANEL PREKAST CEPHELER

Fotoğrafı büyütmek için "zum" butonuna tıklayınız.

Panel prekast cephelerin tamamında kullanılan malzeme GFRC' dir.

Prekast paneller, büyük ebatlı cephe elemanlarıdır. Genellikle kattan kata bağlanarak kullanılır. Panel prekast cephelerin tamamında kullanılan malzeme GFRC' dir. Malzeme prekast betonumuzun tabii rengi ile üretilmektedir. Proje bazında isteğe bağlı olarak renkli üretimlerimiz mevcuttur. Alcastone renk kataloğunda 20 Adet standart renk seçeneği mevcuttur. Ancak yatırımcının özel renkler istemesi durumunda, anlaşmaya bağlı olarak renk çalışmaları yapmamız mümkündür. Tüm ürünlerimiz su izolasyonludur, ancak ısı izolasyonu özelliği isteğe bağlı olarak ilave edilmektedir. Isı izolasyonunda TS/825 Normu baz alınmaktadır. Başlıca Prekast panel dış cephe üretimlerimiz aşağıdaki başlıklar altında yapılmaktadır. Prekast panel cepheler ısı izolasyonlu ve izolasyonsuz olmak üzere, iki ayrı fonksiyonda üretilmektedirler.

ISI İZOLASYONLU PREKAST PANELLER

Small title

Isı izolasyonlu panellerimiz hakkında bilgi vermeden önce, “Dış cephede ısı izolasyonu” hakkında kısaca bazı hatırlatmalar yapmakta yarar görüyoruz. Isı izolasyonu; yapının iç mekânlarını soğuk veya sıcak olan dış hava şartlarından izole eder. Bunun için dış duvar katmanları (Strüktürü) oluşturulurken, ısı izolasyonu sağlamak maksatıyla bir malzeme seçimi yapılması ve bu malzemenin TSE Tarafından “ısı izolasyon malzemesi” olarak tanımlanmış olması gerekir. (Diğer bir deyişle içinde hava barındıran bir kısım hafif beton dolguların ısı izolasyonu malzemesi olarak kullanılması yeterli değildir. Yinede bu amaç ile kullanılmaları durumunda 25-35cm kalınlıklara ulaşması gerekebilir. Buna duvar kalınlıklarınıda eklersek oldukça abartılı duvar kalınlıkları oluşacaktır.) Oysaki TSE bir malzemenin ısı izolasyon malzemesi olarak tanımlanabilmesi için, ısı iletkenlik katsayısının sınırlarını belirlemiş ve bu malzemeleri tanımlamıştır. Dolayısıyla oluşturulacak ısı izolasyonu panelinin içinde bu tanımlara uygun bir izolasyon malzemesi olmak zorundadır. Diğer bir durum bu malzemenin hangi kalınlıkta kullanılacağıdır. Burada da yine TS 825 Normu devreye girer. Bu norm Türkiye cumhuriyeti coğrafyasını belirli meteorolojik kısımlarda sınıflandırmıştır. Her bölge için bir ısı geçirimsizlik katsayısı belirlemiş ve formülüze edilmiştir. Normalde duvar katmanlarını oluşturan yapıya o duvarın strüktürü diyoruz. Duvar strüktürü muhtelif malzeme tiplerinden ve bu malzemelerin kalınlıklarından teşkil eder. Her bir katman malzemeninin kalınlığı ve ısı iletkenlik katsayısı bu duvar strüktürünün genel lamda değerinin tesbit edilmesinde etkendir. Meteorolojik bölgeye göre duvar strüktürünü oluşturan katmanların kalınlıkları, değişkenlik arz eder. Bu bilgiler doğrultusunda “Alcastone ısı yalıtımlı paneller” hakkında bilgi verebiliriz. ISI YALITIMLI PANELLER: Panel malzeme genellikle kat betonundan kat betonuna montajlanarak, iki tabliye arasındaki kat yüksekliği boşluğunu tek seferde kapatan iri ölçekli beton cephe elemanlarıdır. Panel aslında bir, Cam elyaf donatılı beton kabuktur. Ortalama et kalınlığı 1,2cm ile 2cm arasında değişkendir. Kendi bünyesine sabitlenmiş bir montaj karkasına sahiptir. Cepheye bu karkas aracılığı ile ara ankreyajlar kullanılarak sabitlenir. Bu panel strüktürü içerisine ısı izolasyon malzemesi katmanı eklendiğinde “ Isı izolasyonlu (yalıtımlı) prekast dış cephe paneli” elde edilmiş olmaktadır. Isı izolasyonlu panellerin iç mekân tarafına duvar örülebileceği gibi alçı panel malzeme da bağlanabilir. Biz Alcastone olarak, bir deprem ülkesinde yaşadığımızı hatırlatır, örme duvar yerine karkaslı alçıpan duvar kullanmanızı öneririz.

ISI İZOLASYONSUZ PREKAST PANELLER

Isı yalıtımının prekast panel üzerinde olması gerekmediği yerlerde veya ısı yalıtımı ihtiyacı olmayan çevre koşullarında, bu tip paneller kullanılmaktadır. Tüm prekast cephe panellerinin strüktürel yapısı aynıdır. Tek fark ısı izolasyon katmanı var veya yok olmasıdır.

Anasayfa / Hakkımızda / Ürünler / Referanslar / İletişim

Copyright 2011 Tasarım ve Uygulama Alcastone

Content

Gövde Yazı Tipi Boyutu

Başlık Yazı Tipi Boyutu